воскресенье, 24 января 2016 г.


Лід:  унікальний та небезпечний!

Зимові розваги.

      Щоб зберегти своє здоров’я чи навіть врятувати життя, перш ніж виходити на лід, варто дізнатися його товщину. Ступати на таку поверхню можна при 7 см, ковзатися - не менше ніж при 10-12 см. Якщо ж заплановане масове катання, потрібно, щоб товщина льоду дорівнювала 25-ти см.

       Ходити по замерзлій поверхні безпечніше там, де вже пройшли люди (по їхніх слідах чи стежках). Якщо слідів немає, необхідно подивитися, чи не просів лід. При собі слід мати міцну мотузку завдовжки 15-20 метрів, з петлею на одному кінці та півкілограмовим вантажем - на іншому, два цвяхи або ніж, які допоможуть вибратися із води.

Цікаві факти про лід.

1. Чому лід прозорий, а сніг білий?
    Чистий лід прозорий, а чистий сніг, що складається з мікроскопічних кристалів льоду, непрозорий і здається нам білим. 
     Річ у тому, що сонячні промені проходять крижану пластинку наскрізь, а в шарі снігу дістають багатократне віддзеркалення і виходять назад. При цьому вони не втрачають жодного з компонентів спектру (у зв’язку з дуже малими розмірами кристалів льоду, з яких складається сніг), а тому не мають кольору — і сніг здається білим.

2. Чому лід плаває?
    Лід плаває, тому що на відміну від більшості інших речовин, кристалізація яких супроводжується збільшенням щільності, вода при замерзанні розширюється (щільність її падає). Причина цього явища, стверджують фізики, полягає в особливостях структури льоду і води. Молекули води, що складаються з одного атома кисню і двох атомів водню, мають вид кульок з опуклостями.
У кристалі льоду вони розташовуються так, що опуклості (відповідні атомам водню) орієнтуються строго по напряму двох сусідніх молекул. В результаті виникає тривимірна кристалічна решітка, що складається з майже ідеальних тетраедрів. Кожна молекула в його вершинах оточена чотирма іншими. У води немає такої впорядкованої структури, розташування її молекул весь час міняється. Але у будь-який момент кожну молекулу води оточують 4—5 «сусідок», так що середнє їх число виявляється рівним 4,4. Це означає, що молекули води в рідині розташовуються тісніше, ніж в кристалі, а тому вода щільніша за лід.

3. Чому немає солоного льоду?
     Зробимо дослід: візьмемо воду, підсолимо її поставимо в морозилку. Вона замерзне, але лід буде прісним, а солона вода з високою концентрацією солі залишиться внизу склянки. 

    Замерзання морської води - зовсім не такий простий процес, як могло б здатися на перший погляд. При замерзанні тільки частина солей переходить в лід, інша частина стікає у воду у вигляді сольового розчину, збільшуючи солоність води. При швидкому замерзанні морської води утворюється молодий морський лід, який містить великий відсоток розсолу, так як через швидке  замерзання він не встигає витіснятися і залишається всередині морського льоду. При зниженні температури вода з розсолу вимерзає, що збільшує солоність розсолу. З часом розсіл повільно стікає вниз, в результаті чого старий лід більш прісний, чим молодий.


Комментариев нет:

Отправить комментарий